Opis przyprawy
Mięso królika należy do najbardziej delikatnych i soczystych. Smakuje doskonale zarówno duszone, jak i pieczone czy smażone. Aby wydobyć jego smak i aromat należy dodać do niego odpowiednie przyprawy. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie więc wybór gotowej mieszanki. Przyprawa do królika zawiera wszystko, co niezbędne, aby królicze mięso doskonale smakowało i rozbudzało apetyt swoim zapachem.
Co zawiera przyprawa do królika?
Wybierając przyprawę do królika, nie musimy dodawać do mięsa żadnych innych dodatków. Mieszanka zawiera bowiem sól, która wydobywa smak ze wszystkich produktów spożywczych. W jej składzie znajdziemy także przyprawy słodkie i ostre oraz aromatyczne zioła. Dodatek cząbru sprawia, mięso królika jest wyraziste, a chili dodaje mu pikanterii. Słodka papryka i niewielka ilość cukru przełamują ostrość, zaś suszone warzywa i zioła wzbogacają całą potrawę o witaminy i minerały.
Dlaczego warto jeść mięso z królika?
Królicze mięso jest białe, delikatne i lekkostrawne. Ponieważ nie wywołuje reakcji alergicznych, doskonale nadaje się na pierwszy posiłek dla niemowlaka na etapie rozszerzania diety. Królik stanowi przede wszystkim dobre źródło pełnowartościowego białka. Mięso królicze jest również chude, zawiera niewielką ilość tłuszczu (maksymalnie 6%), dlatego jest produktem dietetycznym. Poza tym, królik to bogactwo witamin i minerałów. Dostarcza organizmowi witamin z grupy B, biotyny, witaminy PP i witaminy A oraz składników mineralnych: manganu, żelaza, wapnia, potasu, sodu, fosforu,cynku, miedzi i magnezu.
Jak podawać królika?
Mięso królika nadaje się do gotowania, pieczenia, duszenia i smażenia. Warto pamiętać jednak, że jest ono stosunkowo suche, dlatego najlepiej smakuje namoczone w marynacie. Aby ją przygotować wystarczy połączyć ze sobą dwa składniki, jakimi są olej i przyprawa do królika. Dzięki marynowaniu przez kilka, kilkanaście godzin królicze mięso przejdzie aromatem mieszanki ziół i przypraw, które podkreślą jego smak i nadadzą potrawie apetyczny zapach.
Mięso królika smakuje doskonale zarówno w daniach wyrazistych, gotowanych na czerwonym winie lub piwie, jak i w wydaniu delikatnym i bardziej neutralnym, idealnym dla dzieci. Aby królik skruszał i nie był twardy, należy trzymać go w specjalnie przygotowanej bejcy, która zawiera takie składniki, jak wino, ocet winny, oliwa i przyprawa do królika. Proces takiego przygotowywania mięsa do pieczenia czy smażenia trwa od dwóch do 4 dni, jednak rezultaty są warte oczekiwań.
Kiedy królika podajemy dzieciom, lepiej postawić na delikatniejszą marynatę. Bazą do niej będzie maślanka oraz niewielka ilość przyprawy do królika. Najmłodsi powinni polubić także kawałki królika w rosole lub pulpety z mielonego mięsa w łagodnym sosie.
Królik należy do mięs delikatnych, lekkostrawnych i niezwykle smacznych, o ile wiemy, jak go przyrządzić. Aby dodatki nie zdominowały, lecz podkreśliły jego smak, należy dobrać je naprawdę umiejętnie lub postawić na gotowe rozwiązanie. Przyprawa do królika zagwarantuje mięsu idealny smak i aromat.